Всі
Інформація для інвесторів
Події
Електронна форма звернення
Будівельний стандарт
Громадська діяльність
Хід будівництва

09.07.2018

Чинники, що впливають на ціну житла

Інформація для інвесторів

Станом на червень місяць фахівці в галузі нерухомості підтверджують зростаючу динаміку цін на ринку, яка однаково позитивна для сегменту оренди житла і для операцій купівлі-продажу. Так, лише для прикладу, за даними АН «Благовіст», кількість операцій по оренді нерухомості в травні збільшилося на 40%. Це суттєве зростання, яке призведе до цілої низки закономірно послідовних подій. Процес поступового зростання попиту, що розпочався ще весною, свідчить про те, що на літній сезон слід очікувати подальшу активізацію ринку нерухомості. А це в свою чергу майже автоматично означає підвищення ціни квадратного метру житла, що продається.

 

Підтверджують це і показники сегменту оренди житла, які є вкрай важливими авангардними індексами, що впливають на основні тенденції на ринку нерухомості. Зростання ціни оренди примушує орендарів все частіше замислюватися, чи є сенс безкінечно віддавати значні суми за чужі приміщення, залишаючись «безхатченками», чи може варто купити приміщення? Нехай навіть в кредит, зате через певний час стати його власником? Зростаючий попит на житло неминуче викликає зростання цін пропозицій від забудовників та продавців нерухомості, бо це є взаємопов`язані ринкові процеси. Незважаючи на рекордні для останніх років темпи будівництва, рівень забезпечення житлом наших громадян залишається вкрай незадовільним. Тому попит на житло зберігається високим і має тенденцію зростати, разом зі зростанням доходів населення. Як повідомляє Національний банк України в аналітичному випуску «Звіт про фінансову стабільність» за червень 2018 року українці мають менше 400 квартир на 1000 чоловік населення, в той час, коли цей показник в Євросоюзі дорівнює 486.

 

Втім, головним чинником, який незворотньо викличе подорожчання квадратного метру при будівництві, тепер є не коливання попиту-пропозиції, а об`єктивні умови, в яких знаходяться будівельники. З введенням в дію нових будівельних норм і правил (ДБН), які запроваджуються Мінрегіоном в рамках стратегії реформування галузі, для забудовника встановлюються нові обмеження, які позначаться на собівартості будівництва виключно в бік зростання ціни житла. Про що йдеться? Мова про те, що задля досягнення благородних цілей підвищення якості будівництва та комфорту для міських мешканців, встановлюються нові будівельні норми, які обмежують висотність будівництва залежно від розмірів ділянки, примушують забудовника в обов`язковому порядку будувати підземні паркінги. Також в рази і навіть на порядок збільшена норма для майданчиків для відпочинку та спорту, збільшені площі для проїзду пожежних машин, (ДБН Б.2.2 – 12:2018). Нові норми забороняють будівництво паркувальних місць в середині житлових кварталів. Вводиться поняття «жовтих ліній», які забороняють будівництво в місцях можливого аварійного падіння висоток в наслідок надзвичайних подій, «зелена лінія» - обмеження забудови «зеленої зони», «блакитних ліній» - для означення зони обмеження висотної забудови. Відтепер існують жорсткі обмеження по максимальній висотності забудов в залежності від кількості населення міста. Всі ці обмеження, за попередніми розрахунками, можуть призвести до зростання собівартості будівництва на 20-30%.

 

Збільшення попиту, незважаючи на зростання цін, сприятиме і поступовий розвиток іпотечного кредитування, який поволі відбувається. Незважаючи на те, що ціна кредитних ресурсів поки що залишається не комфортною для більшості бажаючих придбати житло, фінансові структури сьогодні активізуються в намаганні наблизити свої умови до можливостей позичальника. Так, наприклад, Банк «Глобус» пропонує сьогодні одні з найбільш привабливих на ринку фінансових послуг умови. Банк, який є партнером Корпорації «ДБК-ЖИТЛОБУД», допомагаючи в питаннях оплати купівлі нових квартир на об’єктах Корпорації, пропонує кредит з 0,01% річних на перший рік кредиту, з поступовим збільшенням ставки. Розрахунки показують, що щомісячні виплати банку складають суму, яка при певних умовах може бути навіть менше орендної плати за аналогічну площу, тобто, купівля в кредит може стати більш вигідною справою, аніж оренда. Окрім того, участь банка в угоді стає для інвестора додатковою гарантією надійності операції, тому що банк схвалює угоди лише з тим забудовником, який має перевірену часом бездоганну репутацію.

 

Варто також зазначити, що аналітики ринку нерухомості звернули увагу на тенденцію збільшення попиту на житло в новобудовах на противагу вибору житла на вторинному ринку. Це свідчить про зростання вимогливості покупців до таких важливих параметрів, як технічний стан житла, його комфортність та престижність. Тобто, це самі ті параметри, з якими квартирам в старих будинках важко конкурувати з новобудовами. Сучасний учасник ринку нерухомості діє вже не як звичайний пересічний покупець, який попри все купить саме дешеве, а як грамотний інвестор, який прораховує вигоду наперед. Тому нове житло має безсумнівну перевагу як вигідний об’єкт інвестицій, який з часом буде лише дорожчати, а тому купувати його треба завчасно, до прогнозованого подорожчання.